Német nemzetiségi nyelvet oktató általános iskolánkban már évek óta hagyomány, hogy diákjainknak német nyelvi tábort szervezünk nyelvgyakorlás céljából.
2021. szeptember 26 – október 1-ig egy hetet töltöttünk az ausztriai Flattachban, Karintia tartományban. A tábor költségeihez a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által kiírt pályázaton 1.400.000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyertünk.
Idén 27 - a német nyelvet szerető és szorgalmas - tanulónknak nyílt lehetősége a nyelvi táborban részt venni. Délelőtt nyelvórákon vettek részt, melyeket helyi nyelvtanárok tartottak. Ezeken az órákon a gyerekek nemcsak nyelvi, hanem közismereti témákban is új ismereteket szereztek. A délutáni kirándulásokon pedig a tartomány nevezetességeivel és természeti kincseivel ismerkedtek meg tanítványaink. A kirándulás helyszíneire vonatkozóan naponta kellett feladatlapot kitölteniük, az információkat pedig a helyiektől kellett összegyűjteniük (csoportmunkában) városi interjúk formájában. A tesztfeladatlapok kitöltése során rákényszerültek, hogy helyi emberektől érdeklődjenek és igyekezzenek a lehető legtöbb kérdésre választ kapni. A kommunikációs feladatok által folyamatosan volt alkalmuk magukat valós, életszerű beszédhelyzetben kipróbálni. Végig nagyon ügyesek voltak, lelkesen próbálták megértetni magukat.
Esténként a népismereti foglalkozásokon magyarországi német motívumokat használtunk fel kreatívan modern ruhákon.
A záróestre az elmúlt napok élményeiről egy rövid párbeszédet és egy verset is kellett írniuk német nyelven. Ezt a két feladatot is könnyedén megoldották.
A tábor fő céljai - az aktív nyelvhasználat és a kommunikációs készségek fejlesztése -messzemenően megvalósultak. A német nyelvterületen való tartózkodás, az egynyelvű környezet, az eltérő kultúra megtapasztalása, az élményszerű tanulás, a kiscsoportos kommunikációs gyakorlatok és a városi interjúk mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy tanítványaink gyakorlati és sokrétűen felhasználható tudást szerezzenek és motivációjuk jelentősen növekedjen, tartósan megmaradjon. Továbbá fejlődött a beszédkészségük, a beszédértésük, gyarapodott a szókincsük, fejlődtek a szociális kompetenciáik. Ahogy teltek a napok, észrevehetően egyre bátrabban szólaltak meg az idegen nyelven.
A táborban való részvétel feltétele - többek között - egy német nyelvű útinapló megírása volt, amit a táborból való hazatérés után minden tanuló kivétel nélkül lelkesen elkészített. Ami nem csoda, hiszen rengeteg élménnyel gazdagodva értünk haza. A naplóírás során az írásbeli kifejezőképességük kapott fontos szerepet. Igényesen, választékos stílusban írtak fogalmazást a látottakról; az újonnan tanult szavakat, kifejezéseket pedig szívesen belefogalmazták az útinaplójukba, illetve most is büszkén alkalmazzák a nyelvórákon.
Rengeteg fotó készült az Ausztriában töltött egy hét alatt, melyből kiállítást és bemutatót szerveztünk.
Az elmúlt egy hét egy nagy közös kaland, egy életre szóló élmény volt.