2024. április 26. péntek - Ervin napja
A mi iskolánk

Intézményünk Szendehelyen, Váctól és a Dunakanyartól 10 km-re gyönyörű természeti környezetben található. Az épület emeleti ablakaiból csodálatos panoráma tárul elénk a Naszály erdőkkel borított vonulatára valamint a Cserhát lankáin elterülő szőlőültetvényekre. Szendehely 1500 lakosú Nógrád megyei település. A falu központjában, a 2-es főút mellett található az Általános Iskola épülete.

Tanulói létszámunk folyamatosan emelkedik, nem csak a környékbeli településekről járnak hozzánk diákok. Iskolánk tantestülete 20 fős, szinte teljes a szakos ellátottság. Óraadó tanárként iskolapszichológus, gyógypedagógus, logopédus dolgozik. A 23-28 fő körüli osztálylétszámok lehetővé teszik a gyermekekkel való személyes törődést. Nyugodt, harmonikus légkörben igyekszünk tanulóink nevelését biztosítani. Oktató munkánk során minden osztályban kiemelt figyelmet fordítunk az alapkészségek fejlesztésére. Első osztálytól kezdve német nemzetiségi nyelvet oktatunk, a népismereti órákon a helyi hagyományokat ápoljuk.

Tanórán kívüli foglalkozások keretében lehetőség van a játékok és dalok megismerése mellett a „sváb” néptáncot is megtanulni. Táncosaink rendszeresen fellépnek a különböző helyi és németországi rendezvényeken. Német dráma szakkörünkön élővé válik a nemzetiségi kultúra és irodalom.

Tágas, modern tornacsarnokunk sokféle lehetőséget kínál a mindennapos testnevelésre és a szabadidős sportokra. Többféle sportfoglalkozás közül választhatnak tanulóink délutánonként: kézilabda, futball, tömegsport, modern tánc. A csarnok helyszínt biztosít a falu lakóinak és a környéken élőknek is sport- és szabadidős tevékenységek, valamint egyéb rendezvények szervezéséhez és lebonyolításához.

Zongora - és furulyafoglalkozásokon zenélhetnek az érdeklődő gyermekek.

A nemzetiségi hagyomány és kultúra ápolásán túl a heti 5 németórán a nyelv biztos tudására, eszköz jellegű használatára törekszünk. Külföldi kapcsolataink révén lehetőséget teremtünk az élő idegen nyelvi kommunikációra. Német nyelven tartjuk a kapcsolatot lengyelországi testvériskolánk, Renska Wies tanulóival is. 23 fő feletti létszámú osztályainkban csoportbontásban oktatjuk a német nyelv és irodalom tantárgyat, ezzel is elősegítve az alaposabb nyelvtudás megszerzését. Informatika termünk és oktatásunk segít lépést tartani a modern idők követelményeivel.

Modern számítógépeink, széles sávú internet-hozzáférésünk van. Osztálytermeink interaktív táblával felszereltek. Az iskolában nemcsak hagyományos tanórák vannak, hanem különböző témákat a projektmódszert alkalmazva, új tanulási-tanítási helyzetben dolgozunk fel /Szüret, Sportnap, Tudatos vásárlók napja, honismereti-nemzetiségi hét/.

A tanulási nehézségekkel küzdők felzárkóztatása és fejlesztése biztosított a fejlesztő foglalkozásokon, amelyeket saját pedagógusunk tart. Munkánkat pszichológus, gyógypedagógus és logopédus segítik.

Délutánonként 4 napközis csoportban készítik el a házi feladataikat tanulóink. Versenyekre, vetélkedőkre, valamint a középiskolai felvételikre készítjük fel őket.

Könyvtárunk, talán az ország legszebb panorámájával rendelkező olvasóhely, több száz kötettel várja az iskolai és falubeli olvasni vágyókat.

Szendehelyi Német Nemzetiségi Általános Iskola
2640 Szendehely, Szabadság u. 2-4.
Email: iskola@sende.edu.hu Telefon: 376-166 Fax: